fbpx
Купи!

Душек Dalia Plus

15.900,00 ден31.730,00 ден

Душекот Dalia plus е најпопуларниот душек меѓу нашите корисници поради неговиот акцент на удобноста и издржливоста. Dalia plus има јадро формирано од засилени џебни пружини во комбинација со мемориска пена од едната страна и PU пена со зголемена цврстина од другата страна. Со можност за вртење на јадрото на соодветната страна на спиење, овој прилагодлив душек со исклучително квалитетна покривка базирана на третман Q-Dry&Soft ќе биде омилено место за одмор, бидејќи можете целосно да го прилагодите на вашите потреби. Вкупна висина 25 cm. Душекот Dalia Plus е дизајниран за луѓе со тежина над 100 kg, до 130 kg телесна тежина.

 • Висококвалитетна покривка со антиалергиски својства што може да се пере на 30°C изработена од трикотажа која ги задоволува барањата на Oeko-Tex стандардот;
 • Покријте со патент во летен и зимски дизајн;
 • Засиленото џебно јадро на пружина овозможува анатомска поддршка на телото;
 • Двостран душек со две нивоа на тврдост;
 • Мемориска пена за дополнителна удобност;
 • Внатрешна навлака;
 • Технологијата на плетење Q-Dry&Soft овозможува побрзо сушење на душекот од стандардните душеци

Третман Q-Dry&Soft®

Q-Dry&Soft спаѓа на самиот врв во понудата на платна. Технологијата Q-Dry&Soft додаде совршена хидрофилност и нежен допир на ткаенината и и обезбеди врвен квалитет и епитетот на висока удобност при спиење.

 • Совршен допир: развиената Q-Dry&Soft покривка за душек обезбедува супериорно и нежно чувство.
 • Контрола на влага: Hidrofilnost Q-Dry&Soft капакот за душекот обезбедува контрола на влагата во душекот. Оваа уникатна карактеристика овозможува влагата да се распрсне на поголема површина за да се исуши побрзо и полесно.
 • Антистатик: развиената антистатичка карактеристика ја спречува неподвижноста (суровоста) на допирните точки на плочата за удобно опкружување за спиење.
 • Антистрес: Q-Dry&Soft навлаката отстранува статички електрицитет концентриран во телото за да не ослободи од стрес.
 • Лесно чистење: Заштитните слоеви во внатрешноста на подлогата на душекот овозможуваат полесно отстранување на нечистотијата.
 • Лизгаво: Во споредба со обичните полиестерски ткаенини, ткаенината за душеци Q-Dry&Soft е помека и помазна.
SKU: Не е достапно Категорија

Опис

Џебно јадро

Пружините во џебовите се совршена форма на пружината во споредба со класичното јадро на Bonnell, и за разлика од него, сите се независни. Секој од нив е специјално спакуван, секој е сошиен на друг и прецизно реагира на притисок. Времето е овозможено така што кога ќе притиснете една пружина, останатите да не реагираат т.е се независни еден од друг. Ова резултира со исклучително голема флексибилност на душекот и подеднакво прилагодување на секоја положба на телото додека лежите. Со оглед на тоа дека здрав човек ноќе се превртува и наполни 60 години, за квалитетот на здравјето од големо значење е навремената реакција на џебот на секое движење на телото. Доколку се работи за душек со голема големина, овој тип на јадро го спречува превртувањето на телото поради тежината на телото. Душекот Dalia Plus има 255 џебови во еден квадрат. Со џебното јадро, постојат два вида цврстина, НОРМАЛНА за тежина до 100 кг со дебелина на пружината на жица од 1,8 мм, што е случај со душекот Dalia и тврда варијанта со дебелина на жица од 2,0 мм , за тежина од над 100 кг или за еден душек претпочитајте поцврста варијанта на подлогата што ја вградуваме во душекот Dalia Plus.

Две нивоа на удобност и зголемена цврстина на истата страна на душекот

Засиленото џебно јадро на душекот Dalia Plus, со дебелина од 2,0 mm, е обложено со PU пена со зголемена цврстина, од една страна, и мемориска пена од друга страна, чија цел е да создаде дополнителна удобност за бараните прагови кои бараат мек под за спиење.

Мемориска пиена за дополнителна удобност

Мемори пената го одржува вашето тело во правилна положба, ослободувајќи го од притисок и резултирајќи со подобрена циркулација. Кога лежиме на подот на мемориската пена, окото се движи низ соседните ќелии онолку колку што е потребно за пената да ја сфати контурата на телото и да се прилагоди на него на единствен начин, притоа обезбедувајќи ја потребната поддршка без непотребни притисок.  Мемори пената стана особено популарна во последните неколку години, заради уникатно тело. Меморијата обезбедува неверојатно чувство без прекумерен притисок, докажано дека ја подобрува циркулацијата на крвта за време на спиењето, обезбедува сензационално чувство на немир и обезбедува мирен сон без непотребно будење и прекумерно вртење. Најочигледна и најочигледна последица од прекумерниот притисок е прекумерното вртење во сон. Се вртиме и се обидуваме да најдеме подобра положба на телото. Лежеќи на меморија подлози нема сили сили јер во целама нема заданог аир кои би правосио прашио и образовао неудобности. Директната последица од користењето мемори пена е намалување на ротацијата за дури 80%, што резултира со релаксирачки сон.

Висококвалитетна навлака лето – зима

Како дополнителна вредност на овој душек, навлаката има летно-зимска страна. Летната страна е Q-Dry&Soft плетена ткаенина со слој од 250 гр PES памук, а зимската страна е комбинација од истата плетена ткаенина со слој од чиста волна од 250 гр. Капакот има патент благодарение на кој е можно да се извади и одржува според упатствата за одржување.

Дополнителни информации

Димензија:

190×120, 190×140, 190×160, 190×180, 190×80, 190×90, 200×120, 200×140, 200×160, 200×180, 200×80, 200×90

Scroll to Top